Znaczenie słupków do balustrady

Znaczenie słupków do balustrady

Posiadanie schodów w domu wymaga zastosowania odpowiedniego zabezpieczenia, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta domowe. Brak zamontowanej balustrady mógłby wiązać się z niebezpiecznym upadkiem z dużej wysokości. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

Funkcje słupków do balustrady

słupki do balustradyOdpowiednio dobrana i zamontowana balustrada zapewnia nie tylko odpowiednią estetykę schodów, ale także stabilność i bezpieczeństwo podczas ich użytkowania. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli w domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta domowe. Upadek z wysokości piętra mógłby mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Aby im zapobiec, konieczne jest wykonanie zabezpieczenia, wspartego o słupki do balustrady. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej stabilizacji oraz przenoszenie ciężaru osób poruszających się po schodach na całą konstrukcję. Takie elementy montuje się zazwyczaj co metr lub co 3-4 stopień schodów. W niektórych typach balustrady bywa też tak, że słupki są montowane jedynie na początku i na końcu biegu schodów. Warto zdawać sobie sprawę, że słupki nie mogą być mocowane na samej krawędzi, a często obecne dodatkowe zabezpieczenie pośrednie w postaci stopek zajmuje dodatkowe miejsce, zatem słupki mogą zwęzić schody nawet o 15-20 centymetrów. Należy wziąć to pod uwagę już w momencie projektowania schodów, bowiem szerokość stopni ma ogromny wpływ na wygodę domowników i osób użytkujących całą konstrukcję.

Schody, oprócz swojej praktycznej funkcji, mogą też stać się prawdziwą ozdobą domu. Jednak oprócz walorów estetycznych należy też wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa, najlepiej już na etapie tworzenia projektu. Prawidłowe rozmieszczenie słupków oraz zamocowanie balustrady to bardzo ważne kwestie.