Zastosowanie chlorku magnezu (soli magnezowej)

Zastosowanie chlorku magnezu (soli magnezowej)

 

Chlorek magnezu (związek nieorganiczny, sól o wzorze MgCl2) jest jedną z wielu substancji stosowanych do ograniczania zapylenia, stabilizacji gleby i łagodzenia erozji wiatrowej. Katalizatory Ziegler-Natta, stosowane komercyjnie do produkcji poliolefin, zawierają chlorek magnezu jako nośnik katalityczny.

Właściwości i zastosowanie soli magnezowej

sól magnezowaWprowadzenie nośników MgCl2 zwiększa aktywność tradycyjnych katalizatorów i pozwoliło na opracowanie wysoce stereospecyficznych katalizatorów do produkcji polipropylenu. Chlorek magnezu (sól magnezowa) jest stosowany do niskotemperaturowego odladzania autostrad, chodników i parkingów. Gdy autostrady są zdradliwe z powodu oblodzenia, sól magnezowa pomaga zapobiegać wiązaniu się lodu, pozwalając pługom śnieżnym skuteczniej oczyszczać drogi. Chlorek wapnia uszkadza beton dwa razy szybciej niż chlorek magnezu. Sól magnezowa (E511) jest ważnym koagulantem stosowanym do przygotowania tofu z mleka sojowego. W Japonii jest on sprzedawany jako nigari (od japońskiego słowa „gorzkie”), biały proszek produkowany z wody morskiej po usunięciu chlorku sodu i odparowaniu wody. W Chinach nazywany jest lushui. Nigari lub lushui składa się głównie z chlorku magnezu, z pewną ilością siarczanu magnezu i innych pierwiastków śladowych. Jest on również składnikiem mleka dla niemowląt. Ponieważ magnez jest mobilnym składnikiem odżywczym, chlorek magnezu może być skutecznie stosowany jako substytut siarczanu magnezu w celu uzupełnienia niedoboru magnezu u roślin poprzez dokarmianie dolistne.

Zalecana dawka chlorku magnezu jest mniejsza niż zalecana dawka siarczanu magnezu (20 g/l). Wynika to przede wszystkim z obecności chloru w chlorku magnezu, który może łatwo osiągnąć toksyczny poziom w przypadku jego zbyt częstego stosowania lub nadmiaru.