Zalety obróbki materiałów leserem

Zalety obróbki materiałów leserem

Wycinanie laserowe jest niezwykle często wykorzystywaną metodą obróbki materiału. Ogromne zainteresowanie wynika w głównej mierze z trzech kluczowych właściwości – dużej precyzji, prędkości oraz wszechstronności stosowania. Cięcie laserem sprawdza się bowiem w obróbce wielu materiałów.

Cięcie wiązką lasera – zastosowanie

wycinanie laserowePodczas procesu cięcia wiązka lasera uderza w powierzchnię poddawanego obróbce materiału, tym samym silnie ją nagrzewając. Dochodzi wówczas do stopienia ogrzewanej powierzchni lub jej całkowitego odparowania. Cięcie w dużej mierze uzależnione jest od rodzaju i właściwości powierzchni, która zostaje poddana wycinaniu. Spotkać możemy bowiem trzy metody: cięcie ze spalaniem materiału, cięcie ze stapianiem  i cięcie z odparowaniem. W niektórych przypadkach oprócz wiązki lasera wykorzystywany jest także gaz roboczy. Materiałów, których nie można poddawać tego rodzaju obróbce jest niewiele. Do najczęściej wycinanych z wykorzystaniem lasera należą stal nierdzewna, stal czarna, aluminium. Bardzo często obróbce poddawane jest również drewno. Co najciekawsze laser poradzi sobie nawet z cięciem materiału tak wytrzymałego jak tytan. Jeżeli więc chodzi o wycinanie laserowe, jest to niezwykle wszechstronna metoda obróbki materiałów. Niezwykle ważną zaleta, która może zaważyć na wyborze cięcia laserem jest pozostawianie przez wiązkę lasera niezwykle gładkiej i precyzyjnie wyciętej krawędzi. Nadaje się więc idealnie do wycinania niewielkich detali.

Cięcie laserowe radzi sobie doskonale ze skomplikowanymi wzorami. Sprawdzi się także, w przypadku grubszych powierzchni. Brzmi niemal jak rozwiązanie idealne, co? I takie właśnie jest wycinanie laserowe. Ciężko doszukać się w nich wad. Dlatego tak wielu decyduje się na tę formę obróbki materiałów.