W świecie internetu rzeczy

W świecie internetu rzeczy

Posiadamy coraz większą liczbę urządzeń, które mają dostęp do Internetu. Coraz więcej sprzętów domowych jest „smart” – po podłączeniu ich do sieci otrzymujemy jeszcze więcej funkcji, niż wcześniej. Zaczyna się tworzyć jedna wielka sieć, która funkcjonuje już w środowisku informatycznym jako koncepcja internetu rzeczy.

Sukces internetu rzeczy w przyszłości

internet rzeczyPrzyszłość należy do technologii. Wszystkie materialne przedmioty z czasem zaczną się łączyć i ze sobą, i z internetowymi zasobami. Zachodzi to wszystko przy pomocy rozbudowanej sieci komputerowej, jaką w dzisiejszych czasach jest Internet. Spoglądając w przyszłość, Internet nie będzie obejmował wyłącznie urządzeń, dzięki którym się komunikujemy. Internet rzeczy (po angielsku „Internet of Things” – IoT) to nowoczesne podejście do gromadzenia i przetwarzania danych. Koncepcja ta mówi nam o tym, że każdy przedmiot, każde urządzenie może zostać podłączone do ogólnoświatowej sieci. Dzieje się tak dzięki tworzeniu inteligentnych systemów zarządzania domem, urządzeń smart (telewizorów, pralek, piekarników) oraz rozbudowanych technologicznie samochodów. Koncepcja internetu rzeczy ma jeden podstawowy cel – stworzenie inteligentnych przestrzeni takich, jak miasta, transport, domy, systemy zdrowia czy systemy związane z życiem codziennym ludzi. Podstawą ich rozwoju jest dostarczenie wszelkich wymaganych technologii, które zapewnią ich skuteczną realizację. Mimo wszystko ta koncepcja nie jest nowa. Pierwszy raz użyto jej nazwy prawie 20 lat temu, jednak dopiero teraz jej idea zaczyna być traktowana poważnie.

W dzisiejszych czasach każde urządzenie może zostać wyposażone w dostęp do internetu czy odpowiednie chipy. Dzięki temu Internet of Things nie jest już koncepcją, która być może wprowadzona zostanie w życie za kilkadziesiąt lat, ale staje się jedną z naturalnych już dla nas kolei rzeczy, które mogą niedługo nastąpić.