Urządzenia do rąbania drewna

Urządzenia do rąbania drewna

Gdy nastaje jesień to na wielu podwórkach możemy dostrzec sporej wielkości hałdy drewna przeznaczonego na opał. Najczęściej kupując drewno zostaje nam ono dostarczone w postaci, która nie jest jeszcze gotowa do spalania. Konieczne bywa pocięcie drewna na mniejsze kawałki. Dodatkowo konieczne jest również jego rąbanie co dla niektórych jest prawdziwą traumą.

Nowoczesny rębak do drewna

rębakiDrewno od niepamiętnych czasów jest używane jako materiał opałowy. Mimo tego, że wciąż powstają nowe rodzaje materiałów opałowych to jednak drewno nie traci na popularności. Jednak w drewnie najgorsze bywa to, że koniecznie musimy go samodzielnie porąbać. W tym celu stosuje się najróżniejsze rozwiązania i nie musimy wcale angażować do rąbania siekierę. Od jakiegoś czasu zaczęto produkować urządzenia określane potocznie jako rębaki. Sprzęt ten początkowo powstawał w garażach i był on stworzony głównie przez majsterkowiczów, którzy delikatnie mówiąc nie przepadali za rąbaniem drewna siekierą. Obecnie rębaki weszły do seryjnej produkcji i urządzenia te doskonale się sprzedają. Zasada działania rębaków jest stosunkowo prosta. W tym przypadku sercem całego urządzenia jest pompa tłocząca olej do układu hydraulicznego. Na skutek bardzo dużego ciśnienia dochodzi do opuszczania ostrza tnącego drewno. Ostrze najczęściej opuszczane jest jednak stosunkowo powoli więc nie musimy czuć się zagrożeni podczas korzystania z tego typu urządzeń.

Obecnie podstawowe wersje rębaków do drewna możemy zakupić w praktycznie każdym markecie budowlanym czy ogrodniczym. Sprzęt ten niekiedy dysponuje naprawdę dużą mocą. W sprzedaży dostępne są już nawet takie rębaki, których siła nacisku przekracza 15 ton. Tak dużemu naciskowi nie jest w stanie oprzeć się nawet najtwardsze drewno.