Skuteczne zabezpieczenia bierne w budynku

Skuteczne zabezpieczenia bierne w budynku

Mówiąc o zabezpieczeniach przeciwpożarowych od razu kojarzą nam się czujniki dymu i gaśnice. Oczywiście skojarzenie jest prawidłowe, jednak są jeszcze inne, mniej znane rodzaje zabezpieczeń. Chodzi o wszelkie materiały chroniące budynek przed rozprzestrzenianiem się ognia. Nazywane są biernymi zabezpieczeniami, ponieważ nie służą do gaszenia ewentualnego pożaru.

Typy biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych

skuteczne bierne zabezpieczenia przeciwpożaroweMówiąc o materiałach, które mają spełniać tą funkcję można wymienić ich wiele rodzajów. Mnie interesują tylko skuteczne bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe, które często wykorzystuje się w budownictwie. Są to płyty wbudowywane w ściany, które mają certyfikat odporności na ogień. Ich grubość może być różna, ponieważ jest zależna od wymaganej przez nas wytrzymałości. Również ściany można zabezpieczyć malując je specjalną termiczną farbę pęczniejącą. Zabezpieczać trzeba także podłogi drewniane. Najlepszy jest do tego lakier działający na tej samej zasadzie. W konstrukcjach wykonanych z betonu korzysta się z tynków ognioochronnych. Dodatkową korzyścią z ich korzystania jest relatywnie krótki czas ich nakładania. Wszelkiego rodzaju rury także wymagają zabezpieczenia, ponieważ szczeliny pomiędzy nimi mogą sprawić, że ogień zacznie się przemieszczać. Najbardziej skutecznym zabezpieczeniem biernym jest dodatkowa warstwa zaprawy murarskiej pomiędzy nimi.

Stosowanie alarmów i innych zabezpieczeń jest bardzo potrzebne, lecz te rzeczy, które zostały opisane powyżej to absolutna podstawa. Nawet jeśli w jednym pomieszczeniu rozprzestrzeni się ogień, nie przedostanie się do zewnątrz. Ugaszenie jednego pomieszczenia nie jest trudne i do tego posłużą nam właśnie czynne zabezpieczenia przeciwpożarowe. Połączenie obu rodzajów zabezpieczeń to bardzo rozsądne rozwiązanie.