Rozrzutnik jednoosiowy na małych gospodarstwach

Rozrzutnik jednoosiowy na małych gospodarstwach

  • Post author:
  • Post category:Rolnictwo

Naturalne nawozy organiczne stosowane są głównie przez rolników, którzy pracują na powierzchni nieprzekraczającej dziesięciu hektarów. Tacy rolnicy często nie posiadają dużych maszyn rolniczych, lecz mniejsze traktory, które równie dobrze im służą. Mając do dyspozycji mniejszy sprzęt trzeba pomyśleć o dodatkowych maszynach, które będą do niego pasowały. Między innymi mowa o rozrzutnikach do obornika.

Jaki rozrzutnik do obornika dla małych traktorów?

rozrzutnik do obornika jednoosiowyJeśli ciągnik rolniczy nie jest duży, wiadomo, że rozrzutnik musi być dopasowany. W takim przypadku najlepszy będzie rozrzutnik do obornika jednoosiowy. Dlaczego? Chociażby przez prawo polskie. Rolnicy często nie robią zezwoleń na poruszanie się traktorem, ponieważ nie ma takiego wymagania, jeśli posiadamy przyczepki jednoosiowe. Rozrzutnik traktowany jest tak, jak przyczepka. Poza tym maszyna nie będzie miała problemu z ciągnięciem go, nawet jeśli pole jest na wzniesieniu. Jego pojemność jest wystarczająca, patrząc na rozmiar pół. W Polsce rolnicy często mają pola zlokalizowane daleko od siebie, więc łatwiej będzie się przemieszczać drogami polnymi z mniejszym rozrzutnikiem. Jest on też dużo tańszy. Za nowy rozrzutnik jednoosiowy zapłacimy tylko dwanaście tysięcy złotych. Używane są jeszcze tańsze. Na portalach ogłoszeniowych znajdziemy nawet za dwa i pół tysiąca złotych. Bardzo duża różnica. 

Nawożenie za pomocą obornika jest bardzo skuteczne i tanie jednocześnie, dlatego rolnicy chętnie pracują z wykorzystaniem rozrzutnika. Patrząc na rozmiar maszyn od razu domyślimy się, że rozrzutnik jednoosiowy najbardziej się nada do pracy. Jego ładowność jest wystarczająca, a traktor bez problemu może go ciągnąć nawet w trudnym terenie. Poza tym można go kupić za dużo mniejsze pieniądze.