Literatura dla patriotów

Literatura dla patriotów

Polska to waleczny kraj. Bez wątpienia mamy burzliwą historię. Choć w razie sytuacji kryzysowej jestem pewna, że wielu polaków stanęłoby do walki przeraża mnie ich wiedza na temat historii naszego kraju. Znaczenie podstawowych dat w dziejach Polski to podstawa, ale również historia ostatniej wojny powinna być znana każdemu, po to, aby nigdy więcej się ona nie powtórzyła.

Patriotyzm – powieści wojenne

książki patriotyczneNasz kraj niewątpliwie przeszedł przez piekło II wojny światowej. Okupacja Sowiecka, Niemiecka i znów Sowiecka dała się we znaki. Swoje dorzuciły również wydarzenia w dawnej Polsce – województwie Wołyńskim. Do dziś nasz kraj odczuwa jej skutki w postaci gorszej gospodarki. Kilka lat temu nie lubiłam czytać książek, dopóki w moje ręce nie wpadła trylogia Stanisława Grzesiuka, to od niej zaczęłam budować swoją biblioteczkę wojenną. Przerobiłam masę książek, głównie powieści o tematyce obozowej, powstania warszawskiego, działalności podziemnej AK i dziejach ludności cywilnej na Wołyniu. Książki patriotyczne są podstawą każdego kochającego Polskę obywatela. Warto poznać historię walki naszych przodków. Pozwoli nam to docenić czasy i kraj, w jakim teraz żyjemy. W końcu o to walczyli. O tych strasznych dziejach musimy pamiętać, ponieważ historia lubi zataczać koło. Najbardziej wstrząsnęły mną wydarzenia na Wołyniu. To, co wydarzyło się w tamtym regionie nie mieści się w głowie. Niestety większość polaków nawet nie jest tego świadoma. Pamięć należy się ofiarom, dlatego powinniśmy czytać jak najwięcej książek dotyczących historii polski. 

W naszym kraju do dziś odbijają się skutki tragicznych wydarzeń z połowy XX wieku. Gospodarka nie jest tak sprawna, jak u zachodnich sąsiadów, a nasz sposób bycia jest niewątpliwie przekazywany z pokolenia na pokolenie. Polska nieufność i zamknięcie na zmiany nie wynika z naszego złego usposobienia, a z traumy, jaką przeżył nasz naród.