Kwestia rękawiczek medycznych

Kwestia rękawiczek medycznych

W służbie zdrowia, często podejmuje się zabezpieczenia, które mają na celu ochronę nie tylko badającego, ale również samą osobę badaną. Jednym z tego typu, obustronnych zabezpieczeń, z całą pewnością jest korzystanie z rękawiczek medycznych. Ich stosowanie jest przykładem zachowania zasad aseptyki, czyli dążenia do jałowości pomieszczeń, narzędzi i materiałów.

Rodzaje rękawiczek medycznych

jałowe rękawice medyczneDzisiaj, ze względu na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, w służbie zdrowia używa się wyłącznie rękawiczek jednorazowego użytku. Najczęściej stosowane są niejałowe rękawiczki lateksowe, jednak ze względu na coraz częstsze przypadki alergii, odchodzi się od nich na czym korzystają jałowe rękawice medyczne. Tego typu rękawiczki stosowane są z reguły podczas inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Charakteryzują się one dużą elastycznością i odpornością na zrywanie, dzięki czemu gwarantują duże bezpieczeństwo podczas zabiegów, które dodatkowo jest wzmacniane poprzez stosowanie długiego mankietu w tego typu rękawiczkach. Dzięki temu nie zsuwają się one podczas zabiegu z fartucha lekarza. Jednak nie tylko lekarze korzystają z tego typu rękawiczek. Coraz częściej są one również wykorzystywane w gabinetach zabiegowych, gabinetach kosmetycznych i weterynaryjnych, a także studiach tatuażu. Nic dziwnego, ich konstrukcja zapewnia dużą manualność i wyczucie narzędzi, a jako dodatkowe ułatwienie, produkowane są w wersji na prawą i na lewą rękę.

Obecnie nie ma dziedziny życia, w której nie staramy się stale ulepszać tego, z czego na co dzień korzystamy. Niewątpliwie dziedzina zdrowia jest dziedziną szczególną, która chętnie korzysta ze wszystkich ulepszeń mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i utrzymania okresu bez zagrożeń epidemiologicznych.