Jaka pierwsza antykolkowa butelka dla noworodka

Jaka pierwsza antykolkowa butelka dla noworodka

Butelki antykolkowe należą do najchętniej kupowanych butelek niemowlęcych. Unikatowa technologia żywienia niemowląt, zwłaszcza w początkowej fazie życia, wymaga idealnego dostosowania butelek, do fizjologii niemowlęcia. Pomagają w tym butelki określane mianem początkowych lub do karmienia w pierwszym etapie życia, od pierwszych chwil po urodzeniu.

Sztuczne karmienie butelką tuż po narodzeniu

jaka pierwsza butelka dla noworodkaWiększość szpitali i położnych, pediatrów i ginekologów, poleca karmienie naturalne, mlekiem matki bezpośrednio z piersi, a jeśli to nie jest możliwe, odciąganie pokarmu i podawanie noworodkowi jak najdłużej. Zdarzają się jednak sytuacje niezależne od matki, niezaplanowane, które pokazują, że karmienie naturalne jest niemożliwe albo ograniczone. Także w karmieniu mieszanym: mlekiem matki i modyfikowanym, niezwykle ważne jest zachowanie płynnej zmienności między pierwszą butelką a piersią matki. Zadajmy sobie pytanie o cechy szczegółowe butelki, jaka pierwsza butelka dla noworodka powinna być? Przede wszystkim anatomiczny kształt smoczka, możliwie szeroka obwódka, naśladować powinna kształt piersi matki. Mleko początkowe nie może płynąć szybko, by dziecko zaczęło pracować wargami i wykonało niezbędny wysiłek do pobrania pokarmu z butelki. Minimalna pojemność to już 80 ml. Na początek nie trzeba dużej butelki, gdyż niemowlę szybko się najada, odpoczywa, a za 2-3 godziny, ponownie domaga się karmienia. 

Pierwsza, butelka, która podamy noworodkowi, powinna przypominać pierś matki. Nie może być duża, a raczej poręczna, łatwa do czyszczenia i sterylizacji. Smoczek powinien mieć anatomiczny kształt i nie zaburzać rytmu naturalnego ssania, które jest naturalnym, jednym z pierwszych odruchów niemowlęcych. Kształty butelek antykolkowych są różne, najważniejsze są smoczki.