Jak zadbać o instalację kanalizacyjną?

Jak zadbać o instalację kanalizacyjną?

Każdy budynek mieszkalny lub użytku publicznego, taki w którym ludzie spędzają określoną liczbę godzin, musi posiadać kilka elementów. Między innymi przyłącz prądu, wody oraz zrobioną kanalizację. Budynek nie może zostać oddany do użytku, jeśli nie posiada wyżej wymienionych elementów. Wszystkie z tych instalacji muszą przechodzić okresowe przeglądy.

Jak wyczyścić rury kanalizacyjne?

ciśnieniowe czyszczenie kanalizacjiCała trudność przeglądu i ewentualnej naprawy instalacji kanalizacyjnej jest taka, że instalacja w całości znajduje się pod ziemią. Najczęstszymi awariami występującymi w instalacjach kanalizacyjnych jest zapchanie się któregoś z elementów, przez co zanieczyszczenia nie mogą swobodnie przepływać do oczyszczalni ścieków. Ten problem pojawia się dość często, zwłaszcza że kanalizacja działa na zasadzie swobodnego przepływania. Rury układane są z kilku procentowym spadkiem i ciecz przepływa sobie przez nie samoczynnie. Ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji jest dobrym rozwiązaniem na tego typu problemy. Do przeprowadzenia takiego czyszczenia potrzebne będzie nam urządzenie wprowadzającego w całą instalację wodę pod bardzo dużym ciśnieniem. Połączenie kompresora o dużej wydajności ze zbiornikiem czystej wody pozwala na wyczyszczenie całej instalacji bez potrzeby rozkopywania działki w poszukiwaniu rur kanalizacyjnych. Wkładamy dyszę, przez którą przepływa woda pod ciśnieniem do jednej ze studzienek. Woda pod ciśnieniem ma bardzo dużą siłę, dzięki której zalegający w rurach brud odkleja się od ścianek rur i razem z tą wodą przepływa dalej.

Koszt takiego czyszczenia przez profesjonalną firmę to około trzystu złotych. Warto robić to profilaktycznie co kilka lat, by uniknąć poważniejszych awarii instalacji kanalizacyjnej. Jest to technologia dopiero wchodząca na rynek, jednak już w tej chwili na terenie Polski funkcjonuje kilka firm zajmujących się tą czynnością profesjonalnie.