Edukacyjne zabawki Montessori

Edukacyjne zabawki Montessori

Dobrze wybrana zabawka jest przedmiotem, który zapewni nie tylko dużo rozrywki, ale i wiedzy. Odpowiednio dopasowany do dziecięcych potrzeb produkt potrafi zachęcić do myślenia i pozytywnie wpływać na rozwój umiejętności. Szczególną grupą zabawek, która posiada cechy edukacyjne, są te stosowane w pedagogice Montessori.

Zalety zabawek Montessori

zabawki Montessori do naukiMaria Montessori uważana jest za twórczynię nurtu pedagogicznego, który w głównej mierze opierał się na doświadczeniach i odbieraniu nowych wrażeń. Jedną z głównych zasad, do której stosują się sympatycy tego sposobu nauczania, jest samodzielna eksploracja otoczenia i znajdujących się w nim elementów. Zabawki Montessori są produktami posiadającymi wiele cech edukacyjnych. Służą one zarówno nauce praktycznych umiejętności, jak i zdobywaniu wiedzy teoretycznej. Naturalny materiał wykonania i stonowane, przyjemne dla oka barwy sprawiają, że maluchy chętnie zwracają uwagę na tego typu produkty. Zabawki Montessori do nauki nadają się do przyswajania wiedzy z różnych dziedzin, takich jak matematyka, przyroda czy język polski. Dostępne materiały pozwalają na szerokie zastosowanie, które uczy podejmowania interakcji i samodzielnej próby rozwiązania. Kolorowe układanki i zestawy klocków wspierają rozwój logicznego myślenia oraz ułatwiają naukę liczb. W przypadku nauki czytania i pisania interesujące wydają się tabliczki z literkami i obrazkami, natomiast książeczki sensoryczne pozwolą na poznawanie różnych faktur oraz materiałów. Zabawki Marii Montessori posiadają wiele zalet, które decydują o ich wyjątkowości. Szczególną cechą, która wyróżnia zabawki stosowane w tym nurcie, jest kontrola błędu wykonywania przez dziecko. Jedno możliwe rozwiązanie danej sytuacji sprawia, że maluchy same potrafią dostrzec swój błąd i go poprawić. Prostota, atrakcyjność i solidność wykonania to inne pozytywy, które określają te przedmioty.

Zabawki proponowane przez Marię Montessori są dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy szukają niecodziennych rozwiązań. Atrakcyjny wygląd idący w prace z praktycznym zastosowaniem sprawia, że produkty te mogą przynieść wiele korzyści każdemu dziecku. Możliwość niezwykłej rozrywki połączonej ze zdobywaniem wiedzy sprawia, że czas spędzony na zabawie będzie dobrze wykorzystany.