Działanie drzwi przesuwnych

Działanie drzwi przesuwnych

Zasada działania drzwi przesuwnych wynika tak naprawdę bezpośrednio z ich nazwy. Drzwi te bowiem otwierają się i zamykają, poruszając się po prowadnicach wzdłuż linii ściany. Ich gwarantowaną zaletą jest maksymalna minimalizacja zajmowanej przestrzeni tak podczas ich otwierania, jak i podczas ich zamykania. A to tylko jedna z ich zalet.

Zalety drzwi przesuwnych

drzwi przesuwne zewnętrzneDrzwi przesuwne generalnie dzieli się na drzwi wewnętrzne i drzwi przesuwne zewnętrzne – jest to ściśle związane z miejscem montażu szyny. Te pierwsze zastosujemy we wnętrzu naszego domu czy mieszkania, te drugie są najczęściej wykorzystywane jako drzwi prowadzące do ogrodu lub na taras zagospodarowany na tyłach naszego domu. Drzwi tego typu, ze względu na mechanizm działania, nie stanowią praktycznie żadnego ograniczenia przy aranżowaniu pomieszczenia, do którego przynależą. Dzięki ich właściwościom, w ich obrębie możemy bez zbędnych komplikacji można usytuować wiele przedmiotów i mebli, zarówno po stronie „domowej”, jak i zewnętrznej. Jeśli więc drzwi przesuwne będą prowadziły z salonu na przydomowy taras, bez problemu zagospodarujemy przestrzeń w ich pobliżu, maksymalnie ją wykorzystując pod każdym możliwym względem. Jest to możliwe głównie dlatego, że za sprawą drzwi przesuwnych, przestrzeń, którą rozgraniczają, wydaje się o wiele większa i przestronniejsza. Dodatkową zaletą drzwi przesuwnych jest brak hałasu przy ich otwieraniu i zamykaniu – drzwi tego typu wydają bowiem przy tych czynnościach łagodny i miły dla ucha dźwięk.

Jeśli chodzi o drzwi przesuwne zewnętrzne, na pewno warto zadbać o to, by wieńcząca je szyna dobrana była kolorystycznie do ściany, w ramach której zostaną one zamontowane. Dzięki tego typu zabiegowi unikniemy wrażenia bałaganu i chaosu w pobliżu drzwi.