Czym jest akcelerometr przemysłowy?

Czym jest akcelerometr przemysłowy?

 

Wśród urządzeń pomiarowych szczególne miejsce zajmuje akcelerometr, który służy do pomiaru przyspieszeń, zarówno tych kątowych, jak i liniowych. Występuje on w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych, dzięki czemu możliwe jest na przykład sterowanie telefonem komórkowym poprzez odpowiednie poruszanie nim. Ale bardzo ważne są także te akcelerometry, które wykorzystuje się w przemyśle.

Charakterystyka akcelerometru przemysłowego

akcelerometr przemysłowy iskrobezpiecznyTaki akcelerometr przemysłowy iskrobezpieczny wykorzystywany jest do monitorowania drgań maszyn. Za jego pomocą można dokonać wielu istotnych pomiarów – na przykład możliwa jest ocena stanu dynamicznego, w jakim znajduje się w danym czasie maszyna. Równocześnie możliwe jest prognozowanie konieczności wyważenia. Akcelerometr pozwala także na ocenę stanu łożysk. Bardzo ważne jest też to, że umożliwia on zabezpieczenie maszyny poprzez ograniczenie dopuszczalnych poziomów drgań. Dzięki temu zmniejszona zostaje szansa na to, że maszyna ulegnie poważnej usterce czy nawet awarii. Nic więc dziwnego, że akcelerometry stosuje się w wielu przeróżnych maszynach i urządzeniach, wśród których wymienić można wentylatory, pompy, silniki elektryczne, a także sprężarki oraz turbosprężarki. Najlepsze akcelerometry przemysłowe produkowane przez producentów mogą pracować w szerokim zakresie temperatur, od -50 st. C do nawet 120 st. C. Ponadto charakteryzują się wyjątkowo dużą odpornością na udary mechaniczne. Dużą trwałość z kolei uzyskano dzięki zastosowaniu do ich produkcji stali kwasoodpornej.

Urządzenie jest naprawdę proste w montażu, ponieważ producent dostarcza zawsze w zestawie także kołek montażowy oraz odpowiedni gwint, a sam akcelerometr posiada w obudowie odpowiedni otwór. Bez wątpienia akcelerometr przemysłowy iskrobezpieczny jest urządzeniem pomiarowych niezwykle przydatnym podczas monitorowania drgań maszyn.