Czy funkcja product ownera jest tak ważna?

Czy funkcja product ownera jest tak ważna?

Z pewnością prowadzenie własnego biznesu jest sprawą trudną, o którą trzeba dbać na wszelkie sposoby. Z pewnością dobrze jest się dokształcać  tym zakresie i poznawać nowe metody związane z tym. Jedną z takich metod jest scrum, zapewne niejeden raz słyszeliście państwo o tym. Postaram się dokładnie wyjaśnić dwie role, które istnieją w tym procesie.

Na czym polega rola product ownera?

Product OwnerChodzi mi tu o scrum mastera oraz product ownera. Są to naprawdę ważne funkcje. W przypadku tej pierwszej, przede wszystkim odpowiada on za koordynację zespołu. Jest to najprostsze wyjaśnienie tego czym zajmuje się scrum master. Jednak warto jest dokładniej przyjrzeć się tej funkcji. Musi on dokładnie przyglądać się pracy zespołu, zauważać czy nie ma jakichś zgrzytów, czy wszystko jest przeprowadzane jak najbardziej efektywnie i wydajnie. Z pewnością jest to ważna rola bo odpowiada właściwie za efekty, które przedstawia dany zespół. Natomiast w przypadku drugiej roli sprawa wygląda nieco inaczej. Product owner jest człowiekiem, który odpowiada za wizję produktu. Czyli ma za zadanie określić według potrzeb klienta co jest potrzebne, a potem trzymać pieczę nad tym czy wszystko jest wykonywane dla tego celu. Jest to także istotna rola, bo gdy wiele osób zaczyna zajmować się spójnością wizji to efekty bywają naprawdę różne, co doprowadza do małej efektywności. Warto zapoznać się z artykułami na temat tych dwóch funkcji, ja jedynie krótko je opisałem. Z pewnością także czytanie książek o scrum i przejście odpowiedniego szkolenia da wiedzę według której będzie można w dobry sposób poprowadzić zespół.

Cały czas są wymyślane różne nowe rozwiązania, także jak widać w przypadku prowadzenia biznesu. Polecam więc zapoznać się z najnowszymi publikacjami z tego zakresu, pozwoli to bardziej poszerzyć swoją wiedzę o tym temacie. Gdy dobrze się przygotujemy, to z pewnością projekty będą tworzone w o wiele lepszy sposób.