21CrMoV5-7, czyli stal z dodatkiem wanadu

21CrMoV5-7, czyli stal z dodatkiem wanadu

Wanad jest to lśniący, srebrzysty metal wydobywany z ziemi w formie minerałów. Jego zasoby są bardzo niewielkie jak na szeroki wachlarz zastosowań jaki prezentuje, dlatego zwykle używa się go jako dodatku do stali. Stopy, w których zawarty jest wanad przejmuje kilka ciekawych właściwości, które zaraz przybliżę.

21CrMoV5-7 i pokrewne mu gatunki

stal 21CrMoV5-7Zacznę od rozbicia powyższego wzoru. Wanad, czyli V dodaje się do stopu, by poprawić jego odporność na ścieranie i pękanie. W pewnym stopniu poprawia też możliwości przewodnicze stali, której jest dodatkiem. Cr, czyli chrom nadaje ładny, srebrzysty kolor oraz chroni przed rdzewieniem, natomiast Mo, czyli molibden sprawia że metal staje się solidniejszy i odporniejszy na wysokie temperatury. Powyższe pierwiastki łączą się nie tylko w stali 21CrMoV5-7 – istnieje też pokrewny, podobny jej rodzaj zawierający większą ilość wanadu. Oba rodzaje mogą być wykorzystywane jako zamienniki, gdyż ich budowa nie różni się bardzo diametralnie. Stal 21CrMoV5-7 i jej krewniak zaliczane są do grupy stali kotłowych przeznaczonych do pracy w podwyższonych temperaturach dla energetyki. Co to oznacza? Otóż wykorzystuje się ten gatunek do produkcji części i podzespołów, które są umieszczane w środowisku dochodzącym do pięciuset pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Dlatego wykorzystuje się je do produkcji wszystkich elementów, które mogą mieć styczność z właśnie tak wysoką temperaturą – od pokryw i rur aż po wirniki spawanych turbin parowych.

Takie wartości właśnie prezentuje stal chromowo-molibdenowo-wanadowa. Stworzona została do budowy części narażonych na wysokie temperatury i zadanie to spełnia celująco. Dlatego jeżeli potrzebujesz stali, która bez trudu wytrzyma ekstremalne warunki – nie trzeba szukać dalej niż gatunek CrMoV.